Wróżka przychodzi nocą

Najpierw bunt dwulatka, później trzylatek równie silnie manifestuje swoją niezależność, czterolatek bywa niegrzeczny … rodzice często rozkładają ręce. Spotykam się z dwoma typami reakcji rodziców. Jedna grupa chce „przeczekać” ustępując dziecku we wszystkim, tłumaczenia mam i tatusiów, że dziecko jest małe, nie rozumie i będzie płakało więc lepiej nie prowokować  takiej sytuacji. Druga grupa rodziców stosuje system kar. Zapominając, że system ten ma jakikolwiek sens jeśli obok kary występuje nagroda. U kilkulatka najlepiej działa system nagród, brak nagrody jest właśnie karą. Sprawdzoną metodą u przedszkolaków jest : wróżka przychodzi nocą J

Przedszkolaki lubią atmosferę tajemniczości, poczucia wyjątkowości i magii. Drogi rodzicu, opowiedz swojej pociesze, że to jak zachowuje się przez cały dzień obserwuje dobra wróżka. W chwilach „nieładnego zachowania” przypomnij, że wróżka wszystko widzi. Wieczorem przed położeniem malucha spać , porozmawiaj z nim co w zachowaniu dziecka było dobre a co złe. Tak aby maluch dokładnie wiedział jakie zachowania są przez Ciebie akceptowane a jakie niedopuszczalne. W nocy gdy dziecko śpi, przychodzi wróżka i przynosi różne niespodzianki. Zostawia je zawsze w tym samym miejscu. Niespodzianką może być naklejka, lizak, mała drobna rzecz. Gdy dziecko w ciągu dnia nie zasłużyło na niespodziankę wtedy wróżka zostawia list, w którym podobnie jak rodzic tłumaczy, co było nieładnego w zachowaniu. Wróżka bardzo kocha dzieci i nawet gdy dziecko było niegrzeczne zapewnia o tym, że dziecko jest mądrym i grzecznym kilkulatkiem ale zachowało się nieładnie. Proszę uwierzyć taki list przeczytany przez rodzica rano jest wskazówką dla malucha jak należy zachowywać  się aby wróżka była zadowolona i przyniosła niespodziankę następnego poranka. Ważne aby wróżka przychodziła tylko raz w ciągu dnia, najlepiej rano. Ma to podwójną wartość. Przedszkolak, który niechętnie wstaje ma motywację aby wstać i zobaczyć co przyniosła wróżka. Emocje towarzyszące temu rytuałowi są silne i pomagają miło rozpocząć dzień.

    
Pomysł z wróżką jest mój. Kilka mam go stosuje. Jeden z rodziców zapytał ostatnio a co jeśli wróżka zostawia owoce, jogurty, serki  a dziecko w ciągu dnia było niegrzeczne. To co dziecko ma nie dostać jabłka? Oczywiście, że dostanie ale od rodziców a nie od wróżki. Wszystko co przynosi wróżka jest niezwykłe. Pomarańcze mają uśmiechnięte buzie, jabłka oczy i wesołe minki,   z opakowań  jogurtu patrzy radosne słoneczko … a to co dają rodzice jest zwyczajne.
Copyright © 2022 Gabinet psycholog - Aleksandra Iwin. Porady psychologiczne, doradztwo zawodowe. Łódź, Ksawerów, Pabianice. Psycholog dzieci, młodzieży, rodziców.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.