Doradztwo zawodowe

Taki plecak - Po CO TO Doradztwo zawodowe?

Umiejętności, zdolności, zainteresowania, doświadczenia, cele, pragnienia to wypełnienie plecaka, który nosi człowiek. Czasem dźwiga gdy zawartość jest przypadkowa, źle spakowana. A czasem unosi się ponad ziemią nie odczuwając jego wagi. Plecak można spakować we właściwy sposób 
aby nie męczyć się. 
Ten plecak to nasza praca, zajęcia zawodowe. Zakładamy go we wczesnej młodości i trzymamy 
na ramionach dziesiątki lat. To pakowanie, czyli wybór kształcenia, wybór ścieżki zawodowej dokonuje się w wieku kilkunastu, dwudziestu paru lat. Czy w tym wieku można spakować 
go we właściwy sposób? Tak. Są osoby, które mają głęboki wgląd w samego siebie i od wczesnego dzieciństwa doskonale wiedzą czym będą zajmowały się w przyszłości. Nie każdy ma takie możliwości, nie potrafi. 
Co wówczas? Można zwrócić się do osób bliskich, które dobrze nas znają 
i mogą wyrazić swoje zdanie, które może zostać zdaniem doradczym. Zaufany nauczyciel może sporo wnieść do samopoznania młodego człowieka. Można skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy zawodowego istnieje sporo możliwości w tym zakresie. Według mnie to rozwiązanie optymalne (pewnie z racji mojego zawodu ktoś może zarzucić mi brak obiektywizmu). 
Doradca zawodowy na każdym etapie życia zawodowego jest pomocny. Kieruje się badaniami psychologicznymi swojego Klienta i na tej podstawie a także szeregu technik pomocniczych 
jest w stanie pomóc obrać właściwy kierunek wędrówki zawodowej. 
Po co testy psychologiczne? Aby określić osobowość, temperament i szereg innych czynników odpowiadających za właściwe spakowanie plecaka. 
Wędrówka, ta może być ciekawą przygodą. Cudowne jest kiedy człowiek idąc do pracy realizuje 
swoja pasje, nie odczuwa, że pracuje :)
W każdym momencie życia zawodowego warto zatrzymać się i zadać sobie pytanie: czy zmierzam 
we właściwą stronę? Czy mój plecak nie potrzebuje przejrzenia i spakowania na nowo ? 
Zdarza się, że na takim rozstaju zatrzymują się osoby 50 i więcej letnie i ta potrzeba aby chociaż 
przez ostatnie lata zawodowe przeżyć robiąc, to „coś” za czym tęsknią; jest niesamowita :)
Podsumowując :) nie ma granic wieku ani dolnej ani górnej kiedy nie można pracować z człowiekiem nad jego przyszłością zawodową.
 
 Psycholog Aleksandra Iwin - Ksawerów, Łódź, Pabianice

 

Copyright © 2022 Gabinet psycholog - Aleksandra Iwin. Porady psychologiczne, doradztwo zawodowe. Łódź, Ksawerów, Pabianice. Psycholog dzieci, młodzieży, rodziców.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.